Selülit, derisi ince kadınları seviyor

29 Haziran 2009 - Hürriyet Gazetesi

Selülit, özellikle yaz aylarında kadınlar için tam bir kâbus haline geliyor. Bu sorunla savaş konusunda en şanssız olan grup ise derisi ince olan kadınlar.

Beslenmedeki dengesizlikler, yapısal bozukluklar, ayak üstü atıştırmalar, fast food tarzı yiyeceklerle beslenmenin artması, hareketsiz yaşam ve hazır gıdalar, kadınlarda selüliti her yıl gündemde tutuyor. Üstelik bu dertten kurtulmak için başvurdukları yöntemlere yüksek oranda para harcamak zorunda kalıyorlar.

Selüliti gideren bir ilaç, hali hazırda mevcut değil. Selülit tedavisinde kullanılan mezoterapi, LPG, benzeri aletli tedaviler, selüliti önlediği öne sürülen kremler de yüzde 100 sonuç vermiyor. Bilimsel olarak selüliti giderdiği kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olmadığından, kadınların hareketi, sporu yaşamlarından çıkarmaması ve hayat boyu yediklerine dikkat etmesi gerekiyor. Beslenme ve spor desteği almadan selülit savaşının kazanılması mümkün değil.

Tüm bu önlemlere rağmen, genetik faktörler de selülit oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Günümüzde ergenlik çağına erişmemiş kız çocuklarında bile selülit dokusuna rastlamak mümkün.

 

AŞIRI KAHVE VE SİGARA SELÜLİTİ TETİKLİYOR

Selülit, derinin üzerindeki portakal kabuğu görünümüyle ortaya çıkıyor. Tıpta ‘deri altı yağ dokusunun iltihabı’ diye ifade ediliyor. Ama burada, mikrobik bir iltihap söz konusu olmuyor.

Kişi kilo aldığında, derisinin altındaki yağ hücreleri şişiyor ve derinin dış görüntüsünü bozuyor. Derisi ince olan kadınlar ise bu konuda daha şanssız. Çünkü ince deri yapısına sahip kadınlarda deriyi içeriye bağlayan bağ sistemi onu içeri çekiyor, yağ hücrelerinin şişmesiyle de selülit görünümü ortaya çıkıyor.

Derinin inceliği aşırı sigara, kahve ve tuz tüketimiyle birleşince, selülitli dokunun görünümü de artıyor. Selülit en çok bacaklarda, basen bölgesinde, daha az olarak kol ve sırt bölgesinde ortaya çıkıyor.

Liposuction bölgesel selüliti azaltıyor

Selüliti gidermede liposuction yönteminin etkili olup olmadığı sık sık soruluyor. Liposuction, selüliti gidermede birinci derecede etkili bir yöntem değil. Bu tip durumlarda müdahale yapmıyoruz, ancak ileri derecede yağ birikmesi olan hastalarda bu bölgeye yapacağımız normal liposuction veya ultrasonik liposuction yöntemleriyle yağ miktarını azaltıyoruz.

LPG dediğimiz negatif basınç yönlü lenf drenajları, dokudaki bağ sisteminin daha düzgün oluşmasına ve selülit görünümünün azalmasına yol açabiliyor. LPG’nin ehil ellerde yapılması çok önemli. Ayrıca vücudun lenf sistemini takviye edecek şekilde yapılması gerekiyor. Kurallara uygun ve uzman kişilerce yapıldığında, LPG ciddi komplikasyonlara neden olmuyor. LPG yöntemini liposuction sonrası bazı hastalara önerebiliyoruz. Ancak derisi gevşek hastalara önermiyoruz. Kalın derisi olan hastalarda ise ameliyat sonrasında öneriyoruz.

En etkili yöntem yüzme

Selülitleri gidermede, çok kullanılan kremler ya da uygun olmayan enjeksiyonlar pek etkili değil. Ancak spor yapmak, selülit görünümünün azalmasına çok ciddi oranda yardımcı oluyor. Özellikle düzenli yapılan yürüyüş ve yüzme sayesinde bölgesel yağlar azalıyor, deri daha düzgün görünüyor. Yüzme, tüm kas sistemini çalıştırdığı ve bir anlamda deriye masaj yaptığı için çok etkili oluyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.