Baharda üçü bir arada estetik: Liposuction, meme ve karın

13 Nisan 2009 - Hürriyet Gazetesi

Yaz mevsimi öncesinde kadınlar, vücutlarıyla ilgili sorunları aynanın karşısında gözden geçirme ihtiyacı duyarlar.

Ve bazı sorunlarını bir an önce çözmek isterler. Özellikle de doğum sonrası vücutlarında meydana gelen deformasyonlardan rahatsızlık duyarlar...

Doğumlar sonucunda kadınlarda ciddi meme sarkmaları, karında sarkmalar, çatlaklar, yağlanmalar, oluşuyor. Kış boyunca hareketsiz bir yaşam sürdürmek de vücuttaki sarkma ve yağlanma sorunlarını artırıyor. Bu sorunların çözülmesi için en doğru zamanlama, genellikle bahar ayları olmakta... Çünkü kadınlar deniz ve güneş mevsimi öncesinde, giyecekleri mayoyu ve kıyafetleri düşünmeye başlar. Bu nedenle de birkaç ameliyatı bir arada yaptırmak için hekime başvurur.

 

KOMBİNE AMELİYATLAR

Kadınların şikayetçi oldukları konuların başında meme, karın bölgelerindeki sorunlar ve vücutlarının çeşitli bölgelerinde oluşan yağlanmalar gelir. Bu şikayetleri gidermek amacıyla ikili, üçlü ameliyatlar yapılabilir. ıkili ya da üçlü kombinasyon ameliyatlarında üzerinde durulması gereken en önemli konu, genel sağlık koşullarının iyi olup olmadığının araştırılması ve vücudun genel sağlık çerçevesinde operasyona hazırlanmasıdır.

Bütün bunlar düzenlendikten sonra kişiyi anestezi uzmanı değerlendirir ve ameliyat planlaması yapılır. Bunlar da yaklaşık 3-8 saat arasında sürer. Uzun sürmesi, anestezi açısından önemli risk oluşturmaz. Çünkü ilave önlemler anestezi uzmanı tarafından alınır. Ondan sonra ameliyat yapılır. Ameliyat sıralamasına baktığımızda önce liposuction yapmak doğrudur. Ardından meme ve karın ameliyatları yapılır. Çoğu kez insanlar çıkan dokulardan yüzlerine ya da eksiklik bulunduğunu düşündükleri vücut bölgelerine doku enjeksiyonları yapılmasını isterler. Doku enjeksiyonu işlemi en son yapılır. Ameliyat boyunca vücudun kan ve elektrolit seviyesi, idrar durumu, vücudun diğer bulguları çok yakından takip edilerek böyle bir ameliyat planlanır, hastanın ısısı bile her an takip edilmelidir.

Kombine ameliyatlar, iyi hastane şartları, iyi anestezi ekipmanı, alanında deneyimi ve birikimi fazla olan ekiplerce yapılmalıdır. Çünkü bu sayede ameliyatın daha kısa sürmesi ve emniyetli olması sağlanır.

 

3-6 HAFTA KORSE

Bu çeşit hastaların hastanede kalış süresi 2-3 gün arasında değişir, önemli ağrıları olmasa da ağrı pompası takılır, böylece ameliyat sonrası süreci daha rahat geçirmeleri sağlanır. Ameliyattan sonra 3-6 hafta kadar korseler kullanılması gerekir. Hastalar, belirgin hareket kısıtlılıkları sağlanarak, 1 hafta-10 gün içinde günlük işlevlerini yapabilir hale gelir. Oluşan izleri hafifletmek için hemen ameliyatın ikinci haftasından itibaren kullanmaları gereken krem ve bantlar önerilir. Hafif yürüyüşler yapılması da çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Üçünçü haftadan itibaren yüzme ve yapılan ameliyatın şekline göre bir spor önerilmesi de faydalı olacaktır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.