Kadınlar meme estetiğini en çok ilkbaharda seviyor

28 Şubat 2008 - Hürriyet Gazetesi

Kadınlar günümüzde dış görünüşlerine daha çok önem veriyor. Bu nedenle de özellikle meme ameliyatı yaptıran kadınların sayısı her geçen gün artıyor.

Özellikle ilkbahar aylarında sıklıkla yaptığımız meme ameliyatları arasında "meme küçültme", "meme büyütme", "meme dikleştirme", meme kanserinden sonra memenin alınması nedeniyle yapılan "meme rekonstrüksiyonu" geliyor. Bunların dışında erkeklerde jinekomasti (meme küçültme) ameliyatları, tübüler meme onarımı, invert (içe dönük) meme ucu onarımı gibi ameliyatlar da yapıyoruz.

 

KIYAFETİ GÜZEL TAŞIMAK İSTİYORLAR

Ülkemizde meme ameliyatı olan kadın oranı gün geçtikçe artıyor. Meme büyütme ameliyatı olmak isteyen gençler de ailelerinden artık daha kolay izin alabiliyor; 18-20 yaşlarında ameliyat için başvurabiliyor. İri memeye sahip kadınlar, yaşları ilerlemiş de olsa, estetik düşüncenin de dışında, rahatlamak, rahat elbise giyebilmek, gittikçe artan bel ve boyun ağrılarından kurtulmak için meme küçültme ameliyatı olmak istiyor. Komşusunun veya yakınlarının bu ameliyatları geçirmesi hastaların güvenlerini artırıyor, bu nedenle hekime daha rahat başvurabiliyorlar. Önceleri "Ayıptır, konu komşu ne der?" diye düşünen kadınlar artık şikayetlerini daha kolay ifade edebiliyor. Modern çağ kadınları daha özgüvenli. Giydiğini yakıştırmak istiyor, sorunlarıyla yaşamak istemiyor. Cinselliğin daha erken yaşlarda yaşanması, genç kızların meme konusundaki sorunlarından, yaşlarının büyümesini beklemeden kurtulmaları isteğini yaratıyor.

 

BÜYÜTME AMELİYATINI GENÇLER TALEP EDİYOR

Büyütme ameliyatları sıklıkla genç yaşlarda yapılan ameliyatlardır. Genç kızlar normal hormonal gelişimlerini takiben kendi vücudunu daha iyi tanıyor. Bu nedenle gençler büyütme ameliyatını daha erken dönemde isteyebiliyor. Dikleştirme ameliyatları ise genellikle doğum yapmış, emzirmiş hastaların tercihidir ki bu da genç ve orta-genç yaş hastalardan oluşan gruptur. Küçültme ameliyatları genellikle orta ve olgun yaş hasta grubunu kapsar. Çok genç, doğum yapmamış hastalarda da küçültme yapılabildiği gibi, iki doğum yapmış ama düşüklüğü olmayan bir kadına da büyütme ameliyatı yapılabilir.

 

EN ÇOK SİLİKONU TERCİH EDİYORUZ

Büyütme için implant dediğimiz, halk arasında "silikon" olarak bilinen maddeleri kullanıyoruz. Bunlar genellikle dışı silikon bir balon, içinde sıvı olarak tuzlu su doldurulan veya değişik kıvamlarda hazırlanmış jel silikon ile dolu keseciklerdir.

Ama yine en çok kullanılan doğadaki kum-silisyum orijinli silikon implantlardır. İçindeki jel silikonun yoğunluğu, dış çeperinin yapısı, protezin şekli, eni, boyu, kalınlığı ve boyutları çok çeşitlendirildi. Dolayısıyla doktorun hasta yapısına uygun olan protezi seçebilme şansı artmıştır. Kısaca büyütme için silikon genel olarak en çok tercih edilen materyaldir.

Meme ameliyatlarından sonra öngörülen iyileşme süreleri genellikle dört-yedi gün arasındadır. Ancak bu ameliyat çeşitlerine göre farklılıklar ve sonrasında da belirli kısıtlamalar getirir. Özellikle küçültme sonrasında kol hareketlerinin kısıtlanması, belirli sporların yapılmaması gibi. Bu kısıtlamalar dört-altı hafta boyunca devam edecektir. Ağır kaldırma veya kolunu yukarı doğru kaldırma hareketi veya ani kol kasılması yapılacak hareketler kısıtlanır. Hastalarımızın özellikle düz vites ile araba kullanmalarını iki-üç hafta boyunca istemiyoruz. Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderebilirsiniz. Haftaya karın estetiği ameliyatlarından bahsedeceğiz.

 

Sigara içenlere C vitaminli krem

Cilt yaşlanmasını durdurmak mümkün değil. Ama ’antiaging’ kremleriyle bu süreci yavaşlatmak mümkün. Yaşlanma sürecinde, genç ve olgun ciltler için farklı ürünler kullanmak gerekiyor. C vitaminli, meyve asitleri içeren ve antioksidan özelliği olan kremleri 30-35 yaş arasındaki kişilere, daha olgun ciltlere ise A vitamini, peptit içeren kremleri öneriyoruz.

Yaşlanan cildin 4 özelliği var:

-Yaşlanan ciltte incelme oluşuyor.

-Kolajenin azalmasıyla cilt gerginliğini kaybediyor, kırışıklıklar gözleniyor.

-Pigment hücrelerinin düzensiz çalışmasıyla ciltteki renk değişikleri artıyor.

-Kuruluk oluşuyor.

Yaşlanmayı geciktiren antioksidan ürünlerin bir kaç çeşidi bulunuyor. Çok sigara içenlerin C vitaminli krem kullanması büyük önem taşıyor. Sigara vücuttaki C vitamininin idrarla atılmasına neden olduğundan, kandaki C vitamini azalıyor. Dışardan verilen krem de vücudun sigara ile kaybettiği vitaminin geri verilmesini sağlıyor. Uygun konsantrasyonda harici kullanılan C vitamini de deriyi ultraviyole hasarına karşı koruyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan

 

Hastalar en çok bunları soruyor

-Ameliyattan sonra memenin büyüklük ve küçüklüğü ne olacak?

-Ağrı çekecek miyim?

-Ameliyat sonrası kaç beden sutyen takacağım?

-Nasıl bir anestezi yöntemi kullanılacak?

-Meme ucunda duyu değişikliği olacak mı?

-Bu ameliyat gelecekte kanser riskimi artıracak mı?

-Ameliyattan sonra hareketlerim kısıtlanacak mı?

-Kısıtlamalar ne kadar sürecek?

-Ameliyat sonrası özel sutyeni ne kadar kullanacağım?

-İlaç kullanmam gerekir mi?

-Cinsel hayatım ne kadar süre kısıtlanacak?

-Denize ne zaman girebileceğim?

-Ne zaman spor yapabilirim?

-Ne zaman seyahat edebilirim?

-Ne zaman araba kullanabileceğim?

-Hamile kalmamı engeller mi?

-Bebeğimi emzirebilecek miyim?

Artık estetik ameliyat gizlenmiyor

Geçmişte medyatik insanların yaptırdığı estetik operasyonlar günümüzde, meslek sahibi, dinamik ve sosyal ilişkileri yoğun insanların tercih ettiği operasyonlar haline geldi. Artık burun ameliyatı olanlar "Deviasyonumu düzelttirdim, burnum kırılmıştı o nedenle ameliyat oldum" deme gereği duymuyor. Muayeneye gelen hastalar da "Burnumun görüntüsünden memnun değilim" diyebiliyor. Bu da insanların estetik ameliyatları benimsediklerini gösteriyor.

Ancak estetik operasyonlardan önce, hastaların yakınlarından gizli ameliyat olmasını önermiyoruz. Onların desteğini almalarını tavsiye ediyoruz. Toplumumuzda yurtdışından farklı olarak, estetik ameliyat geçiren kişilerin kendisi ile barışık olmadığını düşünenler var. Yine bu ameliyatları yaptıranların star olarak adlandırılan medyatik insanlar olduğu kanısı da var. Halbuki hastalarımızın yüzde 90’ı hiçbir sağlık problemi olmayan, iş sahibi, sosyal ilişkileri kuvvetli, öz güveni yüksek, dinamik, üretken insanlar. Diğer taraftan bize başvuran hastaların ortalama yaşı giderek düşüyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Gökhan Doğan

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.