Yüz germede takvim değil deri yaşı önemli

1 Şubat 2010 - Hürriyet Gazetesi

Yerçekimi etkisi, sigara içmek, fazla güneşte kalmak, aşırı kilo alıp vermek, yüzde yaşlanmaya ve beraberinde de yüz düşüklüğüne yol açıyor.

Cilt yapısı, yaşam koşulları ve genetik yapının da hızlandırabildiği bu sorunun en etkili tedavisi ise “yüz germe” ameliyatı... Üstelik yüz germe operasyonları, sanılanın aksine sadece 50 yaş ve üzerindekilere değil, yüz düşüklüğünün daha 30 yaşındayken ortaya çıktığı kişilere de uygulanabiliyor.

Yüz düşüklüğü, alında sarkma, kaşlarda düşme, yanakların aşağı doğru sarkması gibi sorunlarla kendini gösteriyor. Dolgu, botoks ve çeşitli aletlerle yapılan kırışıklık tedavileri, derinin dış yüzeyindeki sorunların çözümlenmesini sağlıyor. Ancak yüz düşüklüğünün gerçek anlamda tedavisi, ancak yüz germe ameliyatıyla sağlanabiliyor.

Yüz germede bizim için önemli olan takvim yaşı değil, derinin yaşı... Deri erken yaşlanıyorsa, yüz germe operasyonu 20-30 yıl öne çekilebiliyor. Yani yüz düşüklüğünden kurtulmak için 50-60 yaşına kadar beklemek gerekmiyor.

 

AMELİYAT ÜÇ SAAT SÜRÜYOR

Ameliyattan önce düşük doz bir genel anestezi veriliyor. Ancak en önemlisi yüz germe işleminin yapıldığı yüz bölgesine lokal anestezi uygulanması... Yüze lokal anestezi verilmesi de genel anestezide uygulanan ilaçların dozunun daha az olması avantajını sağlıyor. ışlem yaklaşık üç saat sürüyor.

Ameliyatta ne yaptığımıza gelince: Deriyi, kulağın iç bölgesinden kulak arkasına uzanan ve saçlı deriye kadar uzanan bir kesiyle keserek gevşetiyoruz. Ardından deri fazlalıklarını kesip, kesik bölgeyi dikiyoruz. Yüzdeki gerginliğin oranı ise tamamen işlemi yapan cerrahın tecrübesi ve bilgisine bağlı...

Yüz germe işleminden sonra, burun ya da meme ameliyatından farklı olarak, tanıdıklarınız dışında kimse sizin estetik yaptırdığınızı anlayamıyor. Kötü bir burun estetiğini sizi tanıyan tanımayan herkes anlayabilir, ama başarılı bir yüz germe operasyonunu sadece sizi tanıyan kişiler bilebilir. Başkalarının anlaması mümkün değildir.

 

İZLER KULAK ARKASINA GİZLENİR

Yüz germe operasyonundan önce hastaların en çok sordukları soru, iz kalıp kalmayacağıdır.

Kulak içinde ve arkasındaki izler çok belli belirsizdir. Saçlı deridekiler de zaten saçın içinde kalır, bir süre sonra kaybolur. Çok ciddi bir saç dökülmesi sorunu yaşanmadığı sürece de görülmez.

Yüz germe işleminin hangi mevsimde yaptırılmasının doğru olacağı sorusuyla da sık karşılaşıyoruz. En ideali sonbahar-kış mevsiminde yapılmasıdır, yazın da yapabiliriz ancak güneşe çıkılması konusunda ciddi kısıtlamalar getiririz.

Ameliyattan sonra hastalardan yaklaşık 10 gün kadar ani, sert, baş ve boyun hareketleri yapmamalarını isteriz. Birinci günden itibaren ılık suyla banyo yapabilirler. Önemli bir ağrı, sızı olmaz, şişlik olabilir ama morluk olağan bir durum değildir, morluk olursa da boynun altında olabilir ve onlar da kısa zamanda geçer.

Yüzde yaptığımız tüm işlemlerde olduğu gibi burada da yüz sinirlerini korumaya büyük özen gösteririz. Çünkü dikkat edilmezse yüz felci gelişebilir. Ancak bu cerrahın tecrübesi, bilgisiyle en aza indirilebilecek bir risktir. Her ameliyatta bu tür riskler söz konusu olabilir, yani risk yüz germeye özel değildir.

 

KİMİ 5, KİMİ 20 YIL GENÇLEŞİYOR

Yüz düşüklüğünden kurtulmak isteyen kişiler doktorlarına, eğer 50 yaşındalarsa 30 yaşındaki hallerine kavuşmak istediklerini söylerler. Ancak gerçek bundan farklıdır. Elbette operasyondan sonra birkaç yıl geriye gitmek mümkündür. Bu süre 10-20 yıl olabildiği gibi 5 yılla da sınırlı kalabilir. En doğrusu hastalara yıl konusunda vaatte bulunmamaktır.

Yüz germede dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, operasyondan en az üç hafta önce sigaranın bırakılmasıdır. Operasyondan sonraki dönemde de sigaradan uzak durmak doğrudur. Çünkü sigara içmek derinin sağlıklı beslenmesini engeller, bu da operasyonun başarısını olumsuz etkiler. Biz meme küçültme, karın ve yüz germede sigarayı bir ay önceden bıraktırmak isteriz. Ayrıca kanı sulandırıcı Aspirin gibi ilaçların da ameliyatın 2-3 hafta öncesinde bırakılmasını mutlaka isteriz.

Ameliyattan önce iyi bir cilt bakımının yapılması, gözeneklerina açılıp havalandırılması, ameliyata olumlu etkide bulunur. Yüz düşüklüğü düzeltildikten sonra, ince kırışıklıklar iz yaptıysa o bölgeyi soyucu cerrahi işlemler uygulamak, derin peeling’ler yapmak gerekebilir. Bazen bu işlemler aynı seansta yapılabildiği gibi, ameliyattan altı hafta sonra da uygulanabilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.