Erkekler burun estetiğini saklıyor

29 Nisan 2013 - Hürriyet Gazetesi

Erkeklerin ve kadınların günlük yaşamdaki olaylara bakışları, takındıkları tutum farklı olabiliyor.

Bu farklılık kendini estetik operasyonlarda da gösteriyor. Kadınların önemli birçoğunluğu özellikle de burun estetiği yaptırdığını açıklamakta bir sakınca görmezken, erkeklerin yaklaşımı saklamaktan yana olabiliyor.

Kadınların burun estetiği ile erkeklerinki de birbirinden çok farklı. Kadınlar güzelliği ön planda tutarken, erkekler doğallığı ve işlevselliği daha önemsiyor.

Elbette bunda çocukluktan, gençlikten bu yana erkeklerin daha çok dışarıda olmalarının, hareketli yaşamlarının, spor yapmalarının rolü var. Çünkü tüm bu etkenler erkeklerin burun içlerinde gerek spor nedeniyle, gerekse spor dışında oluşan travmaların yarattığı sorunları artırıyor.

Burun içindeki bu sorunlar da nefes alıp vermeyi güçleştiriyor. Erkekler de bu yüzden öncelikli olarak burun içindeki sorunlardan kurtulup rahat nefes alıp vermeyi daha çok önemsiyor.

 

YAĞLI BURUN DERİSİ YÜZÜNDEN ŞİŞLİK UZUN SÜRÜYOR

Deviasyon dediğimiz burundan nefes alma sorunlarının çok olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Bizim yaptığımız burun ameliyatlarında bu sorunun da en az estetik görünüm kadar düşünülüp düzeltilmesinin planlanması gerekiyor. Ameliyat sırasında nefes almayı engelleyen sorunların ortadan kaldırılması öncelikli oluyor.

Cerrahın burada en önem verdiği şey, burnun yüzle orantısı, büyüklüğü, görünümü, deri yapısı, dudak ve burun açılanması, alınla burun arasındaki açılanmanın mevcut yüz yapısıyla uyumudur. Ayrıca muayene sırasında burun derisinin yapısı, kalın, ince, yağlı olup olmadığı gibi noktalar da önemlidir. Çünkü kalın ve yağlı burun yapısında şişlikler daha uzun sürebiliyor.

Eğer bu bilgi hastayla paylaşılmazsa, estetik operasyonun başarısız olduğunu düşünebilir. Bu bilgilendirme çok iyi bir şekilde yapılmalıdır.

Burundaki deri yapısının da incelenmesinin ardından, burun, kemik yapısı ve kıkırdak yapısının durumu gözden geçirilir ve nasıl bir kıkırdak şekillendirilmesi yapılması gerektiği hastayla tartışılır.

Burun deliklerinin genişliği, burun delikleriyle hangi oranda şekillendirme yapılabileceği, bunun gerekli olup olmadığı da hastaya vereceğimiz bilgiler arasında yer alıyor.

 

BURUN ESTETİĞİ NE ZAMAN BAŞARISIZ OLUR?

İyi bir burun ameliyatında burnun destek yapısı olan kıkırdak ve kemik yapısının sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılması gerekiyor. Burun deliklerinin gerektiği kadar daraltılması nefes problemini etkilemez, ancak burada önemli olan nokta, burun kanatlarının içeri çökmesine neden olacak fazla miktarda kıkırdak çıkarılmasının önlenmesidir. Çok kıkırdak çıkarılırsa, sert nefes almalarda burun kanatları içeri doğru çökebilir.

Bu kanat desteklerini mutlaka sağlam bırakmak hatta kendiliğinden yani doğuştan zayıf olabilen bu kanat yapılarındaki kıkırdaklara, kıkırdak desteği konularak daha rahat nefes almanın sağlanması gerekebilir.

Burun estetiğinde en önem verdiğimiz bir başka konu da, Türkiye’de çok sık görülen deviasyon sorununun çözülmesidir. Bu sorunda burnun orta bölümündeki kemik ve kıkırdak çarpık, eğri bir tarafa yatık oluyor. Bu da burnun yeteri kadar hava alamamasına neden oluyor.

Ameliyat öncesinde bu sorunu tespit etmek ve ameliyat planını buna göre yapmak gerekiyor. Ameliyattan önce deviasyonu olan ancak çok fazla bulgu vermeyebilen bu problemi, estetik operasyon sonrasında burun yapısının daraltılmasıyla birlikte belirti verebilir. Buna yol açmamak için operasyon sırasında nefes alma problemlerini de çözmek gerekiyor.

 

AMELiYAT SONRASI BURUN DÜŞÜKLÜĞÜNÜN SEBEBi

Burnun içindeki havalanma sırasında burnun içinden geçen havayı ısıtan, nemlendiren ve akciğerlere sağlıklı hava gitmesini sağlayan konka dediğimiz et büyümeleri söz konusudur. Bunların da küçültülmesi gerekli olabilir. Estetik operasyon sırasında bu sorunun çözümlenmesiyle sağlıklı hava geçişi sağlanabilir.

Burun ucunun düşük olması da hastalarda önemli estetik kaygılardan birini oluşturmaktadır. Bu işlem sırasında burun içinden girilerek derinin altındaki kıkırdak yapıyı şekillendirmek ve bunu burun ucunun desteğiyle bütünleştirmek gerekir. Eğer yeterli bir taşıyıcı sistem yoksa bu destek yapısını da yerine koyacak işlemleri yapmak zorundasınız.

Burnun taşıyıcı sistemini burnu küçültürken değiştirebilirsiniz. Estetik operasyonlardan sonra bazı kişilerin burun düşüklüğü yaşamalarının sebebi, burun destek yapısının korunmamasından kaynaklanmaktadır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.