Sigara içmeyenlerde estetik 10 yıl gençlik sağlıyor

29 Eylül 2014 - Hürriyet Gazetesi

Germe ameliyatlarında üzerinde önemle durulması gereken bir konu da sigaradır.

Çünkü sigara içen kişilerde iyileşmeyen yaralar ve kötü yara izleri görülüyor. Sigara içmeyenlere yapılan estetik işlemler 10 yıllık bir gençlik sağlıyor. Bu nedenle germe ameliyatlarından önce mutlaka sigaranın bırakılmış olması gerekiyor.

Kadınlar, genelde yüz, alın ve kaş düşüklüğünden şikayetçi. Bir diğer konu da boyun bölgesindeki yaşlanma etkileri. Boyunda sarkma ve kırışıklıklar ortaya çıkıyor. Burada yapılacak germe işleminde sadece deriyi germek değil, boyun kasları ve boyundaki yüzeysel mimik kaslarının da gerilmesi büyük önem taşıyor.

Tüm germe ameliyatlarında üzerinde önemle durulması gereken bir konu da sigaradır.

Çünkü sigara içen kişilerde iyileşmeyen yaralar ve kötü yara izleri görülüyor.

Sigara içmeyenlere yapılan estetik işlemler 10 yıllık bir gençlik sağlıyor. Bu nedenle germe ameliyatlarından önce mutlaka sigaranın bırakılmış olması gerekiyor.

Boyun bölgesindeki kasın düşüklüğü, çenenin altında ön tarafta olan ince bantların oluşmasına neden oluyor.

Buradaki derinin gerilmesiyle genç görünümlü bir boyun yaratmak mümkün olabiliyor. Ancak burada önemle vurgulamamız gereken bir nokta var ki, boyunda kadınların en çok şikayetçi oldukları, üstelik çok genç yaşlarda da görülebilecek olan enine derinleşmiş çizgilerin, boyun bölgesine uygulanan estetiklerle geçmeyeceğidir.

Enine çizgiler ameliyatla da geçmez. Boyuna olan bant şeklindeki oluşumlar ve dokudaki gevşeklik ise estetik ile ortadan kaldırılabilir. Enine olan çizgiler boyun hareketiyle oluştuklarından ameliyattan sonra da kalacaktır ama çizginin görünümü hafifleyecektir.

Boyun germede ameliyat dışında botoks uygulamalarını da yapıyoruz. Bunu da boynun aşağı doğru sarkmasına yol açan bantlardan kaynaklanan sorunları azaltmak amacıyla uyguluyoruz.

 

Gençler bile alın estetiğine ihtiyaç duyar

Yaş, genetik koşullar, hayat biçimi, beslenme, kişinin stres yükü yüzüne yansıyor.

Yüz bir ayna gibi yaşamın tüm yorgunluklarının izlerini taşıyor. Dışarıdan insanların yüzlerine baktığımızda görüntülerini bir bütün olarak değerlendiriyoruz.

Tek tek baktığımızda hoş olmayan bir görüntüyü yüzün diğer bölümlerinin güzelliği örtebiliyor.

Bu bütünlüğü bozan bir görüntü olduğunda da estetik işlemler devreye giriyor.

Yaş, bazen de yaştan bağımsız genetik koşulların etkisiyle alında derin çizgilenmeler, düşüklükler, boyun bölgesinde sarkmalar olabilir.

Derin çizgilerin, düşen kaş kenar yapısının düzeltilmesi için bu bölgelerin gerilmesi gerekiyor. Bunda bir yaş sınırı bulunmuyor. Bazen genç insanlarda bile dokuların düştüğü bir alın yapısıyla karşılaşabiliyoruz.

Bu nedenle bazı kişilerde genç yaşlarda alın germe işleminin yapılması, ileriki yaşlarda dokuların daha fazla deforme olmasını engelliyor.

Alın ve şakak bölgesindeki düşüklükleri kapalı ameliyat tekniğiyle gerebiliyoruz.

Endoskopik şakak ya da alın germe işlemi sırasında birkaç küçük delikten girerek kaş kenarları ve alnın üst bölümünü gerilir. Bu delikler saç deri sınırının bir santimetre kadar arkasından açılıyor.

Üç tane delik yeterli oluyor. Buradaki sarkan dokunun gerilerek bir yere sabitlenmesi gerekiyor. Genelde kafadaki kemik yapıya eriyebilen vidalarla sabitliyoruz, bu vidalar dokuyu yukarıda tutmaya yarayarak sarkmanın önüne geçiyor.

Ancak bu ameliyatın en önemli noktası, tespit noktasının iyi yapılmasıdır.

Son yıllarda botoks enjeksiyonlarının bu kadar yaygın kullanılmaya başlanmasından sonra alın ve şakak ameliyatlarının sayısında azalma olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü botoks alın germe ve kaş düşüklüğünün giderilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.