Lazer, estetikte altı farklı alanda kullanılıyor

20 Ekim 2008 - Hürriyet Gazetesi

Lazer teknolojisi, günümüzde başta göz olmak üzere vücudun değişik bölgelerindeki ameliyatlarda kullanılıyor.

En önemli kullanım alanlarının başında ise estetik ve kozmetik işlemler geliyor. Üstelik estetik cerrahinin birçok farklı alanında başvurulan bu yöntem, yapılan işlemlerde hekime büyük konfor sağlıyor. Örneğin operasyonlarda kanamalar minimuma iniyor.

Lazeri, farklı dokularda değişik tedavi olanakları sağlayan ve güçlü bir ışık yayan alet olarak tanımlayabiliriz. Bu ışık gücünün kaynağı çeşitlendirilerek, değişik dalga boyları kullanılarak farklı lazer aletleri üretiliyor. Bu şekilde üretilmiş aletler, yüksek teknolojinin de yardımıyla derinin istenen seviyesinde ve derinliğinde etkili olabiliyor.

Yüksek teknoloji sayesinde lazeri istediğimiz organda, istediğimiz güçte uygulayabiliyoruz. Bu sayede, deriye hiçbir zarar vermeden, hemen altındaki istenmeyen dokudan ya da kıl kökünden kurtulabiliyoruz.

Gelelim lazerin kullanıldığı farklı alanlara...

Lazeri ameliyatlarda bistüri amacıyla kullanarak, dokuların çok daha az kanamasını da sağlıyoruz. Ve bu bizlere daha rahat ve risksiz, aynı zamanda çok daha iyi görüş sağlayan bir ameliyat olanağı tanıyor.

1- Liposuction için geliştiriliyor: Son dönemlerde, işlem yapılan dokularda daha az kan kaybı sağlayacak yeni liposuction aletleri geliştiriliyor. Bunların kullanımı sırasında yer yer problemlerle karşılaşılabilme olasılığına karşı, riskleri azaltan aletlerin geliştirilmesi yönünde çalışmalar sürüyor.

2- Yüz gençleştirmede başarılı yöntem: Özellikle yüz yaşlanmasının tedavisinde kullanılan "karbondioksit lazer" sayesinde, yüz derisinde oluşan ince kırışıklıkları ortadan kaldırabiliyoruz. Burada yaptığımız işlem şu: Derinin en üst seviyesini lazer ile çok ince bir biçimde yok edip yepyeni bir deri ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Yeni oluşan deri, bebek cildi gibi tertemiz ve derinin ana yapısı olan kolajen dokusundan yana da zengin oluyor. Karbondioksit lazer ile yüz gençleştirme işlemi yaptığımızda, derinin iyileşme süreci yaklaşık bir hafta sürüyor. Ancak renginin normal deri rengine ulaşması 3-6 haftayı bulabiliyor.

3- Genişleyen damarlarda etkili: Lazerin bir diğer kullanım alanı da derideki çeşitli damar hastalıklarıdır. "Hemangiom" dediğimiz damar genişlemelerinin tedavisi için farklı lazer türleri kullanıyoruz. Bu tedavi ile çoğu kez hiç iz kalmadan, mükemmele yakın sonuçlar alabiliyoruz. Eskiden iz bırakılarak yapılabilen bu tedaviler için lazer büyük avantaj sağlıyor.

4- İstenmeyen tüylerde mucize yaratıyor: Vücutlarındaki istenmeyen tüylerden şikayetçi kadın ve erkekler, son 10 yılda geliştirilen lazer aletleri sayesinde büyük oranda rahat etti. Burada dikkat edilecek en önemli unsur, gelişmiş lazer aleti ile uygun deri ve kıl yapısının tespiti elbette... Lazer epilasyon, koyu renkli kıl köklerinde oldukça iyi sonuç verirken, açık renklerde o kadar başarılı sonuçlar alınamıyor.

Öte yandan açık renk tüylerin giderilmesini sağlayacak yeni lazer aletlerinin geliştirilmesi için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Eski tip lazer aletlerinin kullanımı sırasında, kıl kökleri tahrip edilirken yer yer deri dokusuna da zarar verilebiliyordu. Neyse ki son teknoloji aletlerle daha etkili sonuçlar, daha az ağrılı bir şekilde alınıyor. Üstelik hayal edilen sonuca çok daha kısa sürede ulaşmak mümkün oluyor.

5- Dövmelerden kurtulmada en etkili yardımcı: Dövmeler (Tatuaj) günümüzde birçok gencin tutkusu haline geldi. Hatta, daha çok gençlerin tercihi olsa da orta yaş grubundaki kişilerin dövme yaptırdıklarına sık sık rastlanıyor. Ancak vücudun değişik bölgelerine yapılabilen bu özel şekiller ve yazılar, bir süre sonra istenmeyebiliyor.

Bunların plastik cerrahi yöntemleriyle silinmesi eskiden çok zordu, çoğu kez de arzu edilen sonuçlar alınamıyordu. Dövmeleri silmek için yapılan işlemler sonrasında az ya da bazen oldukça fazla iz de kalabiliyordu. Son 10-15 yılda geliştirilen lazerler ise bunları daha kolay yok ediyor. Ancak önemli bir nokta var: Bugüne kadar geliştirilen lazer cihazları, koyu renk ve siyah tonlara etkili olurken, parlak renklerde istenilen sonucu veremiyor.

Bu sebeple, ileride sildirmek isteme ihtimaline karşı, dövme yaptırırken kullanılacak renklere dikkat etmek gerek. Yani kolay silinebilmesi için parlak renkler yerine siyah rengin tercih edilmesi iyi olur.

6- Saç ekiminde de kullanılıyor: Lazerin estetik cerrahide birçok alanda kullanıldığını, başarılı sonuçlar alınabildiğini artık rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Bunlardan biri de saç ekimi... Lazer burada saçın ekileceği yerin hazırlanmasında kullanılıyor, ardından saç köklerinin nakledilmesi işlemine geçilebiliyor. Kanamayı azaltıcı etkisi nedeniyle bu alanda da lazerin çok tercih edildiğini söylemek mümkün...

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.