Yüz germe mi botoks mu?

3 Aralık 2012 - Hürriyet Gazetesi

Kadınlar genellikle 30-50’li yaşlarında botoks ve yüz germe operasyonlarını araştırıp kendilerinde de uygulatıp uygulatmayacaklarını düşünmeye başlıyor. Araştırırken de ikisi arasında kararsız kalabiliyor. Oysa kişinin hekimini seçmesi kadar, kendisine hangi işlemin yapılacağını da doğru belirlemesi büyük önem taşıyor.

Estetik ve plastik cerrahiyle uğraşan hekimler, hastaların yüzünü genellikle bir bütün olarak inceler. Örneğin bir hastaya sadece yüz germe operasyonu yapıp, sarkan kaşlarını, kaz ayağı oluşan göz kenarlarını görmezden gelmek yüzün yaşlı görünmesine, yüz germeden istenilen sonucun alınmamasına yol açabiliyor.

Estetik kavramı bütünselliği de içerdiğinden, sadece tek bir bölgeye odaklanmak, o bölgeyi gençleştirmeye çalışmak yanlış olabiliyor. Üstelik hastanın beklentileri de karşılanmıyor.

Botoks uygulamalarından başlayacak olursak, botoksun etkili olduğu bölgeleri yüzün üst kısmı ve boyun kısmı olarak ayırabiliriz. Yüzün üst kısmında daha çok göz etrafı ve alın bölgesindeki kırışıklıklarda kaz ayağı deformitelerine botoks uyguluyoruz.

Ayrıca kaşları çatınca oluşan iki kaş arasındaki dikine çizgilerde kullanılıyor. Alındaki çizgilenmelerin giderilmesinde, bunun dışında kaş kaldırmada etkili oluyor.

Kadınlar en çok boyunlarındaki çizgilenmelerden yakınıyor. Boyunda çok ince bir kas yapısı var, bu yapı yaşlanma ve yerçekiminin etkisiyle etkinliğini yitiriyor ve dikine çizgiler, kırışıklıklar oluşuyor. Bu çizgilerin içine botoks uygulaması yapılarak boynun daha düzgün görünmesi sağlanıyor.

 

YÜZ ENJEKSİYONLARI 4-6 AYDA ETKİSİNİ YİTİRİYOR

Botoks yapıldıktan sonra etkisi 2-3 gün içinde ortaya çıkmaya başlıyor. Kadınların sandığının aksine sihirli değnekle dokunmuşçasına biri iki saat içinde etkisi görülmüyor. Yaklaşık 15 gün içinde botoksun etkisi daha iyi belli oluyor ve 4-6 ay arasında sürüyor. Kalıcılığını artırmak için etkisini yitirmeye başlar başlamaz ikinci bir seansın yapılması gerekiyor.

Kalıcılığın sağlanması seansların tekrarıyla mümkün olabiliyor. Yüzünde 5-10 yıl sürecek bir etki isteyenlerin, yerçekiminin etkisiyle 5-10 yaş daha yaşlı görünenlerin yüz gerdirme operasyonu yaptırması daha doğrudur.

Bazı kadınlar 30’lu 40’lı yaşlarında olmalarına rağmen genetik faktörlerin etkisiyle daha yaşlı görünüyor, ciltleri daha erken yaşlanıyor, yüzlerinde düşüklükler oluyor, bu da yüz germe yapılmasını zorunlu kılabiliyor.

Botoksun etkisi hem daha kısa sürüyor, hem de bu kişilerin beklentileri tam olarak karşılanmıyor.

 

HER İSTEYEN BOTOKS YAPTIRABİLİR Mİ?

Tıpta her işlem herkeste aynı sonucu verecektir diye bir kural yoktur. Kişiye özel tedavi kavramı vardır. Bu nedenle yüzde aktif bir enfeksiyonun varlığı, uçuk olması, kadının hamileliği, nörolojik kas hastalıklarında uygulanmaz.

Botoks işlemleri 20-25’li yaşlarından itibaren bazı genç kız ve erkeklerde gelişmiş yüz kasları olabiliyor, iki kaş arasındaki çizgiler çok erken yaşta belirginleşiyor. Aynı şekilde günlük yaşamlarında çok kaşlarını kaldırarak konuşanlarda alın çizgileri yaşıtlarına göre daha erken başlıyor. Kısacası mimiklerini çok kullanarak konuşanlarda kırışıklıkların, çizgilerin erken başlamasından dolayı botoksun istisnai durumlar hariç daha çok 30-40’lı yaşlarda uygulanması doğrudur.

 

AMELİYATTAN ÖNCE İYİ ARAŞTIRIN

Yüz germe ameliyatını olmak isteyenlerin öncesinde çok iyi araştırma yapmasını öneriyorum. Hem operasyonun ayrıntılarını anlamak, hem genel sağlık koşullarını öğrenmek çok önemli. Hekim seçmek de en az bunlar kadar önemli. Yüz germe operasyonu genel anestezi altında yapılıyor. Operasyon hastadaki probleme göre 3-7 saat sürebiliyor. Ameliyat sırasında üst ve alt göz kapaklarına da düzeltme işlemi yapılabiliyor. Operasyondan sonra hasta bir gece hastanede yatıyor.

Eğer yüz germe sırasında boyun bölgesine de gençleştirme amacıyla müdahalede bulunuyorsak, orada 24-48 saat kalacak bir dren kullanıyoruz. Ayrıca bazı hastalarda ameliyattan sonra şişlik ve morluk daha fazla olabiliyor. Bunlar bir hafta içinde kayboluyor, kişinin sosyal hayata dönmesi 2-3 haftayı buluyor. Yukarıda verdiğimiz tüm bilgileri göz önünde bulundurarak ameliyat kararını vermek gerekiyor. Çünkü yüz germe, botoksa göre daha radikal bir sonuç yaratıyor.

Botoks 4-6 ayda bir tekrar gerektiriyor, yüz germenin etkisi ise yaklaşık 5-10 yıl sürüyor. Bu etki kişinin cildinin durumuna, elastikiyetine, yıpranma derecesine göre değişiyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.