Genç kızlar dev memeden utanıyor

8 Şubat 2010 - Hürriyet Gazetesi

Dev meme sorununu, tıp dilinde “virjinal hipertrofi” olarak adlandırılıyoruz. Dev meme sorunu daha çok 16-19 yaş arasındaki genç kızlarda görülüyor.

Bazen her bir meme dört kiloyu bulabiliyor. Dev memeli genç kızlar sutyen izi, kamburluk, meme altında mantar, sırtta ve omurlarda düzleşme, duruş bozukluğu gibi sorunlar nedeniyle ameliyat olmak istiyor.

Günümüzde artık estetik ameliyatlar, sadece maddi durumu iyi olanların yaptırabileceği lüks operasyonlar olmaktan çıktı. Hangi yaş grubunda olursa olsun, artık hiçkimse estetik anlamda kendisini rahatsız eden, hayatını zorlaştıran, sosyal ve iş yaşamında sorunlara yol açabilen kusurlarla yaşamak istemiyor.

Dev meme de işte bu tür bir sorun... Sıklıkla genç kızlarda görülse de bu sorundan muzdarip farklı yaş gruplarından kadınlar da var. Yapısal olarak iri memeye sahip kadınlarda, hamilelik veya menopoz döneminden sonra memelerde daha da büyüme, yağlanma görülebiliyor.

Ergenlik çağındaki genç kızlar, böyle bir sorun karşısında hem değişmekte olan bedenleri nedeniyle zihin karışıklığı yaşıyor hem de dev meme sorunuyla uğraşıyor. Bu problem, hem hastanın kendi bedenini algılaması yönünden hem de sosyal yaşamda dikkat çekici bir unsur olması sebebiyle ciddi psikolojik sıkıntılar yaratabiliyor.

Bu yaş grubundaki genç kızlar, meme küçültme istemiyle bize başvurduklarında, “tamamen kesin atın, bıktım artık bunlardan, istemiyorum” diyebilecek kadar psikolojik açıdan zedelenmiş olabiliyorlar. Küçültme ameliyatları sırasında, her memeden dört kiloya kadar doku çıkardığımız oluyor.

 

PARMAKLARDA UYUŞUKLUK YAPABİLİYOR

Dev memeler, vücutta sadece kamburluk ve duruş bozukluğu yapmıyor. Köprücük kemiğinin aşağısındaki damarlara baskı yapıyor, o bölgedeki sinirlerde bası oluşturuyor. Bu basıyla birlikte kişinin dördüncü ve beşinci parmağında uyuşukluk ve yanma meydana geliyor. Bu sorun, insanların boyunlarına üçer kilo ağırlık asıp dolaşmasına benziyor.

Üstelik menopoz sonrasında daha büyük rahatsızlıklar görülüyor. Omurlarda sorunlar baş gösteriyor. Bu yüzden hasta, küçültme ameliyatı istiyor.

Genç hastalarda meme küçültme ameliyatı yaparken his kaybını önlemek gerekiyor. Ancak dev memelerde ve bazı vakalarda bu her zaman mümkün olamayabiliyor.

Memeyi, damar ve sinir paketiyle birlikte taşıyarak küçültme ameliyatı yapıyoruz. Diğer küçültme ameliyatlarından farklı olarak burada çıkaracağımız doku daha büyük olduğundan, his kaybını önleyici özel teknikler kullanmamız gerekebiliyor.

 

SUTYEN ÖLÇÜSÜ 100’Ü GEÇERSE DEV MEME

Dev meme kişinin vücut yapısına göre değerlendirilen bir kavram olmakla birlikte, sutyen ölçüsü 100’ü geçtiği zaman dev meme sınıfına girilmiş oluyor. Meme küçültme ameliyatlarında, meme dokusunun istenildiği kadar küçültülmesi mümkün. Ancak ne kadar küçültüleceğine, kişinin beden yapısı ve beklentileri göz önünde bulundurularak hasta ve hekimin birlikte karar vermesi en doğrusu.

Meme küçültmede birçok teknik kullandığımızdan, her hasta için ideal sonucu veren tek bir yöntem bulunmuyor. Hangi yöntemin uygulanacağına, kişinin vücut yapısına, meme dokusunun büyüklüğüne, meme dokusunun kıvamına, cildin kalitesi ve elastikiyetine, hastanın iz tercihine ve hatta cerrahın tecrübesi ve ustalığına göre karar veriliyor.

Meme küçültme ameliyatları sanıldığının aksine büyütme ameliyatları kadar ağrılı değil. Ancak, ameliyat sonrası ilk bir haftada aşırı kol ve beden hareketlerinden kaçınmanın yanı sıra yaklaşık bir ay boyunca meme dokusunu taşıyan ve kalın lastiklerle desteklenmiş, balensiz sporcu sutyeni kullanılması gerekiyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.