Yazın estetik OLSAK MI OLMASAK MI

17 Temmuz 2008 - Hürriyet Gazetesi

Sıcak yaz günlerinde bütün bir yılın yorgunluğunu atabilme hevesiyle harıl harıl tatil planları yapıyor ama bir yandan da vücudunuzla ilgili mutsuzluklar yaşayıp estetikte kararsız kalıyorsanız korkmanıza gerek yok.

Ajandanızda yapacağınız birkaç küçük tarih ayarlamasıyla yazın da estetik olabilirsiniz...

BURUN ESTETİĞİ: Bütün bir yılı üniversite sınavlarına hazırlanarak geçiren, kendine zaman ayıramayan, sosyal yaşamı bile sekteye uğrayan gençler için yaz dönemi estetik için çok ideal. Gençlerin okul kapanır kapanmaz yaptırmak istedikleri ameliyatların başında burun ameliyatları geliyor. Yaz tatilinin 3 ay olduğunu düşünecek olursak, burun ameliyatından sonra bir süre deniz ve güneşten uzak durup gençler tatil programlarını ayarlayabilirler. Hem yeni burunlarıyla tatil daha keyifli olabilir. Daha da önemlisi yeni başlacacakları okullarına yepyeni, rahatsızlıklarından arınmış bir biçimde başlamak onların en çok arzu ettikleri bir durumdur.

GÖZ AMELİYATLARI: Göz kapağı düşüklükleri gibi sorunlar yaşayanlar ve tatillerinde daha gergin, genç görünen, torbaları alınmış gözlerle girmek isteyenler hem estetik yaptırıp hem de tatile gidebilir. Sadece 2-3 hafta direkt güneşlenmemek, 1-2 hafta denize ve havuza girmemek gerekiyor.

MEME ESTETİĞİ: Yazın vücutta yaptığımız estetik operasyonlarla ilgili ciddi kısıtlamalarda bulunmuyoruz. Özellikle de liposuction, meme büyütme ve küçültme ameliyatlarını yazın yapabiliyoruz. Ancak özellikle de meme küçültme ameliyatlarından sonra belirli bir süre bandaj kullanmak gerekebiliyor. Bu bandajdan rahatsız olmayacak kişilere yazın da estetik operasyon önerebiliyoruz. Belirli bir süre denize girmemeleri, direkt yakıcı güneşten uzak durmaları gerekiyor. Özel bir sutyen kullanıp, 2-3 haftalık deniz ve güneş kısıtlamasından sonra rahatlıkla tatile gidebilirler.

BOTOKS: Yazın en fazla yaptığımız estetik işlemlerin başında botoks ve dolgu enjeksiyonları geliyor. Özellikle de açık tenli, açık göz rengine sahip kişiler yaz öncesinden botoks yaptırmak istiyor. Çünkü bu kişiler gözlerini aşırı derecede kıstıkları, göz kapaklarını ve göz etrafındaki mimikleri aşırı derecede kullandıkları için ince kırışıklıklar bariz bir biçimde ortaya çıkıyor. Bu tatile çıkmadan önce botoks yaptırdıklarında, tatil döneminde yeni bir yüz ve kırışmayan gözlerle yine güneş gözlüğü, koruyucu güneş kremi kullanarak rahat edebilirler.

Aynı şekilde dolgu maddeleri de dudak kenarlarındaki, dudaklardaki ya da iki alın arasındaki derin çukurlukları, çizgileri doldurmak için kullanılabilir. Dolayısıyla yazın rahatlıkla bu işlemi yapmakta sakınca yoktur.

Türkiye revaçta

Yukarıda saydıklarımızın dışında yurt dışından tatil nedeniyle gelenler, yabancı uyruklu hastalar da estetik için yaz mevsimini tercih ediyor. Yurtdışında burun ve meme estetiği çok yüksek ücretlerle yapıldığı için Türkiye’de bu operasyonlar daha ucuza yapıldığından estetikte ülkemiz önemli bir cazibe merkezi oluyor. Yurtdışından gelen Türk ve yabancı hastaların ülkemizi tercih etmesindeki en önemli nedenler arasında estetik ve plastik cerrahinin çok gelişmiş olması, hastane şartlarının çok iyi olması ve bu konuda Türk hekimlerini edindiği ciddi bilgi ve deneyimdir.

Alerjik cilde özel güneş koruyucu

Eğer cildiniz alerjikse içeriğinde alerjiniz olan maddenin olmadığı bir güneş kremi kullanmanız gerekir. Bu maddeyi tespit etmek gerekir. Güneşten koruyucu maddelerin deri alerji testleri yapılıyor ve bu testler hangi maddenin sizde alerji oluşturacağını ortaya koyuyor. Dermatologlar bu testi yapar ve size hangi koruyucu maddelere karşı alerjiniz olduğunu söyleyebilirler. "Hassas deri için" ifadesini kullanan ürünler genellikle alerji yapma riski yüksek maddeleri içinde bulundurmayan ürünlerdir.

Acıbadem Bursa Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ersoy Hazneci

15 dakika güneş, D vitamini için yeterli

Güneşin yararları da var. Örneğin D vitamini güneşten alınır fakat bunu abartmamak gerekiyor. Güneşlenen kişiler bunu bahane olarak kullanıyor. 15 dakikalık güneş D vitamini için yeterlidir. Ayrıca güneş ışınlarının yağ salgısını kurutucu özelliği vardır. Antibakteriel özelliği vardır. Bu nedenle de dekolte ve kol bölgelerinde çıkan akneler güneş ışınlarıyla azalma gösterir. Cildin yağlanması da azalır. Ama güneş cildinize iyi gelecek diye tüm gün güneşte yatmaya gerek yoktur. Akne sorunu olan kişiler daha düşük faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanabilirler.

Acıbadem Bursa Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Okan

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.