Yağdan hafif aynada zarif gösteren estetik

9 Ocak 2012 - Hürriyet Gazetesi

Yeni bir yıla girdik. Kadınlar için yeni yılın anlamı bambaşka. Bu yıl fazla kiloların verileceği bir yıl olmalıdır.

Tabii fazla yağlardan Noel Baba sayesinde kurtulmak mümkün değil! Bu dileği ancak doktorlar gerçekleştirebilir. Ama en önemlisi gerçekçi beklentiler içinde olmaktır.

Yeni yıla vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtularak başlamak ve aynalarda daha zarif bir yansıma görmek istiyorsanız, size üç öneride bulunabilirim...

1-BESLENME PROGRAMINIZ SİZE ÖZEL OLSUN: Beslenme uzmanlarının verdiği bilgilere göre, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, fast-food tarzı hızlı beslenmek, öğünleri atlamak, hareketsiz yaşamak, spor yapmamak, şişmanlığa neden oluyor. Eğer bu yaşam tarzını yıllarca sürdürürsek vücudumuzda fazla yağ birikiyor. Bu yağlardan kurtulmak için ilk önerim, bir beslenme uzmanı gözetiminde sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmeniz, sizin yaşam tarzınıza, gündelik yaşamınızın stresine uygun bir program uygulamanızdır.

2-SPORDAN KAÇMAK, KİLOLARA YAKALANMAKTIR: “Bu kiloları vücudumda taşımak, yağlara hamallık etmek istemiyorum” diyorsanız, sadece sağlıklı beslenmenin yeterli olmayacağını bilin. O yüzden spor hekimliği branşındaki hekimlerden destek almakta yarar var. Çünkü herkesin ailesel riskleri, fiziği, oksijen yakma kapasitesi birbirinden farklı. Size uygun sporu seçerseniz, ceza gibi görmeden uygulamanız da kolay olur. Yağlardan kurtulacaksanız, size özel spor reçetesi edinmeniz şart.

3- LİPOSUCTION KALICI BİR ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?: Vücut şekillendirme ameliyatlarının başında liposuction gelir. Bu işlemde, vücudun herhangi bir yerindeki fazla görünümlü ve orantısız biçimde yerleşmiş yağ dokusu, minicik bir delik açılarak alınabilir. Liposuction, liposhaping, liposculpture isimleriyle bilinen işlemlerin hepsi liposuction işlemiyle aynıdır. Liposuction ile ilgili olarak hastalarımızın bize sık sık sorduğu bazı soruları cevaplayarak, daha aydınlatıcı bilgiler vermemiz mümkün olabilir. Liposuction işlemi, genel veya lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Alınması planlanan bölgedeki yağ dokusu fazla ise genel anestezi, azsa lokal anestezi tercih ediyoruz.

Bütün liposuction yöntemlerinde özel bir sıvı hazırlayarak, bölgeye enjekte ediyor ve işlemi daha sonra uyguluyoruz. Bölgedeki fazla yağ dokusunu yüksek vakumlu aletler yardımıyla, ince kanüller kullanarak alıyoruz.

Alınacak yağ miktarını hastaların genel durumu, vücuttaki yağ oranı, bölgedeki deri elastikiyeti ve deri yaşı göz önüne alarak planlıyoruz. Deri kalitesinin iyi olması ve alınacak yağ miktarı, sonucu direkt olarak etkiliyor. Dolayısıyla, cilt elastikiyeti iyi ve genç olan kişilerde bu işlemleri yapmak daha iyi sonuç verebiliyor.

Tabii burada bahsettiğim hastanın kronolojik yaşı değil, derisinin yaşı... Onu da ancak doktor, muayene sırasında tespit eder.

Liposuction yapılırken içerideki yağın daha kolay alınmasına yardımcı olacak ultrason veya lazer kullanılabilir. Ultrasonic liposuction ile yağlar parçalanarak kolayca alınır. Ultrasonic dalgaların bölgedeki deri yapısının daha çabuk sıkılaşıp toparlanmasına da yararı olmaktadır. Ancak büyük miktarda yağ alınması planlandıysa, bu yöntemi mutlaka klasik liposuction ile birleştirerek uygulamak gerekir.

Lazer ise bölgedeki yağ dokusunu yakıp bir çeşit buhar yaparak bu işlemi yapar. Ancak alınacak miktar yine çok fazla olmayacaktır. Onun için lazer lipoliz yöntemi yanında klasik liposuction beraber kullanılır. Fazla lazer kullanıldığında yağ nekrozu denilen deri altındaki yağın uzun süreli eriyip akması söz konusu olabilir. Bu da bazı hastalarda birkaç ay süren akıntılar ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu problemi önlemek amacıyla laserlipoliz ve klasik liposuction çoğu kez bir arada uygulanır.

 

OPERASYON SONRASI KORSE GİYİLİR

Yapılan tüm bu işlemlerden sonra hastaya korse giydirilir. 3-6 hafta elbise altına giyilebilen bu korseler kullanılır. Bütün bunların sonucunda kişinin dengeli beslenmesi ve hareket kazanmasıyla devamlılığı olan bir şekillenme oluşacaktır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.