Boyun ve dekolte güzelliği

23 Ocak 2012 - Hürriyet Gazetesi

Boynun estetik görünümünü olumsuz etkileyen pek çok faktör var.

Bunların başında elbette yerçekimi geliyor. Yerçekiminin etkisiyle oluşan yumuşak doku sarkmasına sıkça rastlanıyor. Onu takip eden ikinci önemli nedense sık sık ve fazla miktarda kilo alıp vermek...

Neyse ki kadınların korkulu rüyası haline gelen bu sorun çözümsüz değil. Günümüzde boyun ve dekolte bölgesinin daha genç ve sağlıklı görünmesi için bazı işlemler yapılabiliyor. İşte en çok başvurulan yöntemler...

 

BİLİNMESİ GEREKENLER

Bu işlemlerden sonra hastalar ne yapmalı, ne yapmamalı?

- Tüm bu işlemlerden sonra hastanın boyun hareketlerini belli bir süre kısıtlıyoruz. Bazılarında ise boyunluk kullanıyoruz. Özellikle de bölgede gerginlik yaratacak boynu yan tarafa doğru çevirme gibi hareketlerden uzak durulmasını istiyoruz.

İz ve ağrı oluyor mu?

- Yapılacak işleme göre küçük izler olabilir, ancak bunlar rahatsız edici değildir. Boyun germe ve alt yüz germe birlikte yapılıyorsa, kulak arkasından kulak içine devam eden bir iz oluşabilir. Bu izin önemli bir belirginliği yoktur.

DEKOLTE ESTETİĞİ: Kadınlarda dekolte güzelliği de çok önemli... Zaman içinde bu bölgede de bazı çizgilenmeler ya da yağ birikmesi oluşabiliyor. Sorun için farklı yöntemler uygulanabiliyor.

KIRIŞIKLIKLARA DOLGU: Eğer bu bölgedeki deri elastikiyeti bozulduysa, ince kırışıklıkları özel dolgu maddeleriyle dolduruyoruz.

PEELİNG İLE CANLANDIRMA: Küçük peeling ajanları ile derinin canlılığını, elastikiyetini artırıyoruz. İleri derecede artmış çizgilenme varsa yağ enjeksiyonları yapıyoruz.

MEME ESTETİĞİ: Sorun meme kaynaklıysa, örneğin her iki meme birbirine çok bitişikse, bu da dekoltenin görüntüsünü bozuyor. Bu durumda iki memeyi birbirinden uzaklaştırıcı ameliyatlar yapılarak, dekoltenin güzel görünmesine yardımcı oluyoruz.

BOYUN ESTETİĞİ: Kadınlarda 30’lu yaşlardan itibaren, bazen daha da genç yaşlarda boynun orta hattında bazı çizgilenmeler oluşuyor. Bu sorun sarkma ve gevşeklikle birleşince, özellikle de açık kıyafetlerin giyildiği yaz mevsiminde estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmanın üç farklı yolu mevcut:

BOYUN GERME: Bu yöntemde boyundaki birikmiş yağ alınıyor ve sarkmış kas yapısı toparlanıyor. Deri altından germe işlemi yapılarak, bu bölgenin daha gergin olması sağlanıyor. Fazla deri de çıkarılıyor. Germe işlemi daha ileri yaştaki hastalara tavsiye ediliyor.

YAĞ ENJEKSİYONU: Boynun yan tarafına doğru uzanan çizgiler, ince yağ ve kolajen enjeksiyonları ile siliniyor.

BOTOKS: Birçok farklı alanda kullanılan botoks, boyunda oluşan çizgilerin giderilmesini de sağlayabiliyor. Ancak bu çeşit botoks ve enjeksiyon uygulamalarını daha genç hastalara uygulamak gerekiyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.