Estetikte lazer 6 farklı alanda kullanılıyor

4 Haziran 2012 - Hürriyet Gazetesi

Günümüzde lazer teknolojisi, vücudun değişik bölgelerindeki ameliyatlarda kullanılıyor. Lazerin en önemli kullanım alanlarının başında ise estetik ve kozmetik işlemler geliyor. Üstelik lazeri estetik cerrahi alanında birçok farklı alanda kullanabiliyoruz.

Lazeri, geniş anlamı ile güçlü bir ışık kaynağı ve bunun değişik şekilde, değişik güçte ve farklı dokulara etkili olabilecek biçimde yönlendirilmesiyle değişik tedavi olanakları sağlayan bir fiziki alet olarak tanımlayabiliriz. Bu ışık gücünün kaynağını çeşitlendirerek farklı lazer aletleri üretiliyor.

Bu şekilde üretilmiş aletler yüksek bilgisayar teknolojileri sayesinde derinin istenen seviyesi ve derinliğinde etkili olabiliyor. Yüksek teknoloji sayesinde lazeri istediğimiz organda, istediğimiz güçte uygulayabiliyoruz. Böylece deriye hiçbir zarar vermeden hemen altındaki istenmeyen dokudan veya kıl kökünden kurtulabiliyoruz. Ya da lazeri ameliyatta bistüri amacıyla kullanarak dokuların çok daha az kanamasını sağlayabiliyoruz. Bu da bize daha rahat, risksiz, aynı zamanda çok daha iyi görüş sağlayan bir ameliyat olanağı tanıyor.

İşte lazerin kullanıldığı farklı alanlar:

1- LIPOSUCTION İÇİN GELİŞTİRİLİYOR: Yeni geliştirilen liposuction aletleri, işlem yapılan dokularda daha az kanama olmasını sağlanıyor. Ayrıca bu tekniğin kullanımında yaşanabilecek sorunların azaltılması amacıyla, söz konusu aletlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar da sürüyor.

2- YÜZ GENÇLEŞTİRMEDE ETKİLİ: Özellikle yüz yaşlanmasının tedavisinde kullanılan “Karbondioksit Lazer” sayesinde, yüz derisinde oluşan ince kırışıklıkları ortadan kaldırabiliyoruz. Derinin en üst seviyesini lazer ile çok ince bir biçimde ortadan kaldırıp yepyeni bir deri ortaya çıkmasını sağlıyoruz. Yeni deri de neredeyse bebek cildi gibi tertemiz oluyor. Karbondioksit Lazer ile yüz gençleştirme işlemi yaptığımızda, derinin iyileşme süreci yaklaşık bir haftayı buluyor.

3- DAMARSAL HASTALIKLAR: “Hemangiom” denilen damar genişlemelerinin tedavisi için değişik lazer türleri kullanıyoruz. Birkaç seans süren bu tedaviden çoğu kez hiç izsiz sonuçlar alabiliyoruz.

4- İSTENMEYEN TÜYLERDE MUCİZE YARATIYOR: Lazer, vücuttaki istenmeyen tüylerin yok edilmesinde yaklaşık 10 yıldır çok aktif biçimde kullanılıyor. Burada dikkat edilecek en önemli unsur, uygun deri ve kıl yapısının tespiti elbette. Lazer epilasyon, koyu renkli kıl köklerinde çok iyi sonuçlar verirken, açık renklerde başarılı olmuyor. Bu arada, eski tip lazer aletleri kıl köklerini tahrip ederken son teknoloji aletlerle daha seçici ve daha az ağrılı sonuca daha kısa sürede ulaşmak mümkün oluyor.

5- DÖVMELERDEN KURTULMADA EN ETKİLİ YARDIMCI: Geçmişte dövmeleri silmek için yapılan cerrahi işlemler sonrasında iz kalabiliyordu. Son 10-15 yılda geliştirilen lazerler iz riskini hayli düşürdü. Yine de geliştirilen lazer cihazları koyu renk ve siyah tonlara etkili olmakta, parlak renklerde istenilen sonucu verememekte. Bu sebeple koyu ve tek renk dövmeler seçilmesinde fayda var.

6- SAÇ EKİMİNDE DE KULLANILIYOR: Lazerin estetik cerrahide kullanıldığı alanlardan biri de saç ekimleri. Lazer burada saçın ekileceği yerin hazırlanmasında kullanılıyor, ardından saç köklerinin nakledilmesi işlemine geçiliyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.