Yeni yılda yenilenmek isteyenlere 5 öneri

31 Aralık 2012 - Hürriyet Gazetesi

Yeni yılla birlikte hayatında değişiklik yapmak isteyenlerin bir kısmı buna dış görünüşleriyle başlamak istiyor.

Bunun için de estetik operasyonlara yöneliyorlar. Benim de estetik yaptırmak isteyenlere beş önerim var.

Yeni yılda bir yıl daha yaşlanmanın, yıpranmanın, o yıl yaşanılan olumsuzlukların da etkisiyle kadınlarda da, erkeklerde de kendi bedenlerine, ruhlarına daha ayrıntılı bakma safhası oluyor.

Biten bir ilişkinin ardından psikolojik olarak kendini kötü hisseden, hayatında yenilik yaratmak isteyenlerin bir kısmı buna dış görünüşlerinden başlamak istiyor. Özellikle 35-50’li yaşlarda bu daha sık oluyor.

Bunun için de estetik operasyonlara yöneliyorlar. Kadınlar arasında ‘Yeni yıla yeni yüzümle girmek istiyorum’ sözünü çok sık duyar olduk. Yeni yılı farklı bir şekilde deneyimlemek, estetik yaptırmak isteyen, karar veremeyen kişilere beş önerim olacak:

1-Kendinizi şartlandırmayın: Bir hekim olarak insanların kendilerini estetik yaptırma konusunda bu tür şartlandırmalar içinde görmelerini doğru bulmadığımı ifade etmeliyim. Estetik operasyonlar ‘komşum yaptırmış ben de yaptırayım’ tarzında takip edilecek bir moda değildir. Her insanın yaşlanma koşulları, cildinin özellikleri, kendisinde görmek istedikleri, beklentileri, hayalleri farklıdır. Eğer estetik operasyon yaptırmak istiyorsanız bu konudaki beklentilerinizi çok iyi belirlemelisiniz.

2-Estetikle birlikte ruhu da yenilemek gerek: Yeni yılda yenilenmenin formülü sadece yüzünü, vücudunu değiştirmek değildir. Bu operasyonların yanı sıra insanın ruhsal gereksinimleri de var. Bir önceki yılda yapılan hataların tekrarlanmaması, kişinin kendini geliştirmesi de gerekli. Yenilenme kişinin kendisini geliştirmesiyle de bütünleştiğinde kıymetli oluyor.

3-Bazı yöntemleri çok sık kullanmayın: Özellikle de 30 yaşından itibaren vücutta yağlanma ortaya çıkıyor. Kadınlarda bacak içlerinde, baldırlarda, karın bölgesinde, basenlerde olmak üzere tüm vücutta artan yağ dokusundan erkekler de göbeklenerek nasibini alıyor. Ancak bazı kişiler liposuction yöntemine güvenerek yemeyi abartıyor. Bu yanlış bir tutum. Liposuction’ın bir zayıflama yöntemi olmadığını tekrar vurgulamakta yarar var. Liposuction sadece lokal fazlalıkları uzaklaştırmaya yarıyor.

4-Yeni yöntemleri çok iyi araştırın: Estetik cerrahi alanında sık sık eski yöntemlerin yeni isimler verilerek gündeme getirilerek sunulduğunu görüyoruz. Yeni bir yöntemin tıpta kabul görmesinin ilk şartı belli sayıda insanda uygulandığında ne gibi sonuçlar elde edildiğini görmektir.

Çok az insanda uygulandığı halde çok başarılıymış gibi sunulan yöntemleri güvendiğiniz bir hekime danışmanızda yarar var.

5-Yurtdışında estetik yaptırırken dikkatli olun: Estetik operasyonlar için artık çok sayıda yabancı hasta Türkiye’yi seçiyor. Bunda Türk plastik cerrahların uluslararası alandaki saygınlıkları ve başarıları da etkili. Henüz ülkemizde uygulanamayan yöntemler için yurtdışına gidilmesini anlayabilirim, ancak estetik cerrahide ülkemizde uygulanmayan çok az ameliyat yöntemi vardır. Bunların da iyi araştırılması gerekir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.