Estetikten sonra dostlarınızla görüşün

23 Temmuz 2012 - Hürriyet Gazetesi

Estetik işlemin boyutu ve türü ne olursa olsun, insanlar operasyon sonrası dış görünüşleri konusunda en ufak eleştirilere karşı bile son derece duyarlıdırlar. Bu yüzden bizim önerimiz, kişinin iyileşme sürecinde kendisine yapıcı yaklaşan, kınayıcı tutumlar içinde olmayan aile üyeleri ve yakın arkadaşlarıyla görüşmesidir.

Estetik ameliyatlar insanların hassas oldukları, sonucundan endişe duydukları, operasyon öncesi, sırası ve sonrasıyla başlı başına özel bir dönemdir. Bu dönemde estetik işlemin boyutu ne olursa olsun insanlar dış görünüşleri konusunda gelecek en ufak eleştirilere karşı bile duyarlılık geliştiriyor.

Tıbbi anlamda yapılan estetik işlemin türüne, boyutuna, kişinin taşıdığı risklere, sağlık durumuna, operasyonun büyüklüğüne göre koruma önlemlerine dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılan işlemin sonucuyla ilgili iyi beklentiler içinde olup, pozitif yaklaşımlar sergilenmesi önem taşıyor.

Bu nedenle biz estetik, plastik cerrahi hekimleri, operasyon öncesinde hastamızla ayrıntılı görüşmeler yaparız. Buradaki en önemli soru hastanın ne istediğini tüm ayrıntılarıyla anlamak, beklenti eşiğini ne kadar yükselttiğine bakmaktır. Çünkü ister küçük ister büyük bir işlem olsun, en kötüsü hastanın aşırı beklentili olması, ikna olmuş gibi gözüküp operasyon sonrasında bu aşırı beklentili halini devam ettirmesidir.

Aşırı beklenti yapılan işlem ne kadar başarılı olursa olsun hastanın olumsuz tavırları nedeniyle başarısızmış gibi görülecektir. Bu nedenle hekimler ameliyattan önce ya da muayenehane ortamında yapılan işlemlerden önce sonucun nasıl olacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermelidir.

 

KISKANÇLIK, ELEŞTİRİ DOZUNUN ARTIRABİLİR

Estetik operasyonlardan sonra yapılan bölgede bazı izler oluşabilir. Bunların derecesi hastadan hastaya, cilt yapısına, kişinin yapısının bunu ne kadar tolore edebildiğine göre değişiklik gösterir. Hastanın tıbbi anlamda da kendisini koruyabilmesi, hekimin tavsiyelerine uyabilmesi için estetik sonrası dönemi nasıl geçireceği önemlidir. Bu dönemde bizim önerimiz kişinin kendisine yapıcı yaklaşan, eleştirel tutumlar içinde olmayan, moral destek vereceği aile üyeleri ve arkadaşlarıyla beraber olmasıdır.

Özellikle de kadınlar arasındaki kıskançlık, zaman zaman eleştiri dozunun kaçmasına, ameliyat olan hastanın bu olumsuz tepkiler nedeniyle moralinin bozulmasına yol açar.

 

MORAL YÜKSELİRSE İYİLEŞME HIZLANIR

Burada hekime de büyük görev düşmektedir. Zira hekim hastasıyla iyi bir iletişim kurmalı, hastasının ameliyata ilişkin sorularını sabırla yanıtlamalı, moral vermelidir. Bazı insanlar operasyon sonrasında cerrah başarılı bir işlem yapsa dahi, bazı negatif duygularla incitici, eleştirel tavırlarla yaklaşıp sonucun kötü olduğuna ilişkin düşüncelere kapılabilmektedir. Oysa hasta açısından moral desteği büyük önem taşımaktadır.

İster saç ekimi olsun, ister burun estetiği, isterse yüze yapılan dolgu ya da diğer gençleştirme işlemleri; iyiyi düşünmek, her zaman iyileşme sürecini hızlandıran bir faktördür.

 

OPERASYON SONRASI KURALLARA UYULMALI

Estetik operasyondan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da vardır. Estetik yaptıranlar bu konularda özen göstermelidir. Örneğin burun ameliyatı olduysa, en az 1,5 ay boyunca burnuna darbe almamalı, gözlük takmamalı ve güneşlenmemelidir. Eğer meme estetiği olduysa özel bir sporcu sutyenini 1,5-2 ay boyunca giymeli, çarpmalardan, sert hareketlerden ve sıkı giysiler giymekten kaçınmalıdır. Aynı şey karın germe ve liposuction ameliyatlarında da geçerlidir, bu ameliyatlardan sonra da yaklaşık iki–üç hafta boyunca korse giyilmesi gerekmektedir.

Yüz germe, gözkapağı düzeltme, burun operasyonlarında ise oluşabilecek morluklar, şişlikler ve izler geçmeden güneşe çıkılmasını önermemekteyiz. Hastalar, yüzlerindeki morluklar geçmeden güneşe çıkmamalı, gün ışığında bile koruyucu ürünler kullanmalıdır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.