Doğumla gelen lekelere lazer

5 Ağustos 2013 - Hürriyet Gazetesi

Bazı insanlarda doğumsal kaynaklı büyükten küçüğe, çok farklı boyutlarda görülebilen kırmızı ya da kahverengi lekeler, estetik açıdan hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi kaygılara neden oluyor.

İnsanların sosyal yaşamlarını olumsuz etkileyen bu lekelerden lazerle kurtulmak mümkün.

Yüzdeki doğumsal lekeler genellikle derinin renk verici pigment yapısını içeren tabakasındaki sorunlar nedeniyle oluşabildiği gibi, derinin damarsal yapılarının yarattığı farklı renkte kırmızı lekelerle de oluşabiliyor. Deride ortaya çıkan, bu damarsal ve yapısal sorunlara “Hemanjiyom” diyoruz.

Hemanjiyom aslında damar orijinli iyi huylu yapılardır. Mutlaka da dışarı doğru çıkıntılar yapmış, adeta karnabahara benzer şekilde oluşması gerekli değildir. Hemanjiyomların bazıları da derinin üst tabakasında ince bir kalınlık biçiminde, yani kırmızı bir leke biçiminde kendini gösterebilir. Bu kırmızı lekelere “Porto Şarabı Lekesi” diyoruz.

Bu kırmızı lekelerin ortadan kaldırılmasında en etkili tedavi yöntemi bu çeşit hemanjiyomlara özel lazer tedavileriyle damarların yakılmasıdır.

Deriye zarar vermeden altındaki hemanjiyoma yönelik özel bir lazer kullanılır. Uzman bir hekim tarafından 8-10 seans halinde uygulanabilir. Bu seansların sonucunda kırmızı lekelerin ortadan kaldırılması mümkün.

 

LEKELERİN GELECEĞİNİ DİKKATLE İZLİYORUZ

Bir başka hemanjiyom çeşidi de doğuştan olan ve ciltte kabarıklık şeklinde bulunanlardır. Bunlar da genellikle 5 yaşına kadar büyüme gösteriyor. Büyük kısmı beş yaşına kadar geriliyor, kendiliğinden kaybolabiliyor, bazen belli belirsiz iz bırakabiliyor. Dolayısıyla bunlarla ilgili hayati bir risk yoksa, beş yaşına kadar beklemeyi tercih ediyoruz.

Eğer hemanjiyomu bulunan ve beş yaşına kadar yüzündeki lekede gerileme görmediğimiz bir hastaysa cerrahi olarak müdahale edebiliyoruz. Ayrıca lekenin içine ilaç uygulayabiliyoruz.

Hemanjiyomların tedavisinde, lekelenmeye yol açan bu bölgedeki damar yapılarını tıkayıp, beslenmesini değiştirecek tedavi yöntemleri de uygulanabiliyor. Bu tedaviler lekelerin çeşidine göre tercih edilebiliyor.

Damar lezyonu dışında ciltte doğuştan olan bazı lekeler bulunabilir. En sıklıkla gördüğümüz doğumsal kaynaklı lekeler, üzerinde kıllarla birlikte kendisini gösteren koyu pigmentli lezyonlardır. Doğuşta hemen müdahale edilirse dermabrazyon tedavisi ile bunlar azaltılabilir. Bunlara hemen müdahale edilmediyse total ya da parça parça çıkartılıp lekeden kurtulma şansı olabilir. Lekelerin çıkartılmasında cerrahi bir program dahilinde hareket etmek gerekiyor. Cerrahideki amacımız, kötü görüntüyü gidermek için ya da bunların üzerine herhangi bir kanser oluşumu gelişmesini önlemektir.

 

KAFEOLA ÖNEMLİ HASTALIKLARIN HABERCiSi OLABiLiR

Damarsal kaynaklı ve doğuştan olan lekelerin dışında ciltte “Kafeola” dediğimiz kahve lekeler de olabilir. Bu lekeler bazı önemli hastalıkların habercisi olabilir. Dolayısıyla özellikle “Nörofibromatozis” dediğimiz sistematik bir sinir hastalığında bu leke görülebilir. Düzenli olması şart değildir. Bu lekeler görüldüğünde birtakım nörolojik problemlerin işaretçisi olabilir diye araştırma yapmak gerekebilir. Bunların da dermabrazyon ya da değişik lazer çeşitleriyle azaltılması söz konusudur.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.