Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dolgun dudaklara sahip olmak, çoğu kadının hayali ve bu amaçla uzmanlara başvuranların sayısı hayli yüksek. Özellikle genç yaştaki kadınlardan dudak estetiği konusunda çok talep geliyor. Bazı kadınların dudakları yapısal olarak incedir. Dudaklar, yaşlanma, cilt elastikiyetinin azalması gibi nedenlerle daha da incelebilir. Bu durumda bir uzmana başvurmak kaçınılmaz olur.

Yapısal inceliğe sahip dudaklar, yaşlanma, cilt elastikiyetinin azalması gibi nedenlerle daha da incelebiliyor. Dudak dolgusu estetiğinde iki alternatiften söz edebiliriz. Ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle bu sorunu düzeltebilmek mümkün oluyor.

Dudak Dolgusu Hangi Yöntemle Yapılıyor?

Eğer ameliyat yöntemini tercih ediyorsak, dudağa başka bir alandan yağ taşıyoruz. Uygun dozda ve ihtiyaç ne orandaysa yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi uygulaması çok daha kolay olan dolgu maddelerine yöneltiyor.

Enjeksiyon ile dudak estetiği, direkt dudak dokusuna veya dudak çevresinde belirlenmiş noktalara dudağı yeniden şekillendirme, hacmini artırma ve çevresindeki kırışıklıkları azaltmak amacıyla çeşitli dolgu maddelerinin ince uçlu özel iğnelerle enjekte edilmesi prensibine dayanıyor.

Dudak estetiği sadece dudağın kırmızı kısmını dolgunlaştırma işlemi olarak algılanmaması gereken bir estetik yöntemdir. Dudak çevresine yapılan dudak dolgusu işlemi, dudağın kendisine yapılanlar estetik görünümün sağlanmasında önem taşıyor.

Örneğin üst dudak çevresindeki hattın düzgünleştirilmesi, ağız kenarlarının bir miktar kaldırılması dudakların estetik görünümüne büyük katkı sağlıyor. Dudak dolgusu işlemi özel dolgu maddeleri kullanılarak yapılıyor.
Sonuçları kalıcı veya geçici olmak üzere çok çeşitli dolgu maddeleri bulunuyor. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları olan bu maddeler dudak dolgusu yaptırmak isteyenlerin ihtiyaçlarına ve elde etmek istedikleri sonuçlara göre tercih edilebiliyor.

Dudak Estetiği Sonrası

Dudak dolgusu işleminden hemen sonra kısa süreli şişlik oluşacaktır. Bunun etkisini azaltmak için buz kullanılabilir. Dudakların aşırı kurumaması için bir dudak nemlendiricisi kullanılabilir ve ilk 12 saat içinde makyaj yapılmamalıdır.

Dudak dolgunlaştırma işleminden sonraki 48 saat içinde şiddetli egzersizden ve ultraviyole ışınlara (güneş, solaryum) maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Eğer materyalin topak halinde kaldığı yerler hissediyorsanız günde 2 defa madde tamamen çözülene kadar bu bölgelere hafifçe masaj yapabilirsiniz.

Yüz estetiği ameliyatlarından biri olan dudak estetiği hakkında bilgi alabilir, Op. Dr. Nuri Soysal’dan randevu alabilirsiniz.

Meme Küçültme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dudak Dolgusunda Hangi Maddeler Kullanılır?